Judyta Szóstakowska 08.08.2016
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
Frontex wzmocni swoje działania na bułgarskich granicach
fot. flickr.com

Bułgaria otrzyma dodatkową pomoc w ochronie zewnętrznych granic lądowych – poinformowała unijna agencja Frontex. Dodatkowa pomoc skierowana będzie na granice z Turcją i Serbią. 

„W najbliższych tygodniach Frontex rozmieści na granicy lądowej z Turcją funkcjonariuszy nadzoru granicznego, patrole samochodowe, furgonetki wyposażone w sprzęt termowizyjny oraz zespoły z psami tropiącymi. Jednocześnie nadzór graniczny zostanie wzmocniony na granicy bułgarsko-serbskiej” – zapowiedział  Berndt Koerner, zastępca dyrektora wykonawczego Frontexu.

Unijna agencja wzmocni swoją obecność również na przejściach granicznych, by pomóc bułgarskim władzom w wykrywaniu osób ukrytych w samochodach osobowych, autobusach i pociągach. Frontex skieruje do Bułgarii także więcej ekspertów wspierających władze krajowe w określaniu przynależności napływających imigrantów, by ich zidentyfikować i zarejestrować, a także ekspertów zbierających informacje na temat działalności siatek przemytniczych.

Frontex udzieli Bułgarii wzmocnionego wsparcia na jej prośbę. Po nieudanej próbie zamachu stanu w Turcji, do której doszło w połowie lipca kraj boryka się z wzmożoną falą imigracyjną. Jak poinformował premier Bułgarii Bojko Borysow, w jego kraju zatrzymuje się codziennie 150-200 migrantów, mimo 200-kilometrowego ogrodzenia z drutu kolczastego wzdłuż granicy z Turcją. Podobna sytuacja ma miejsce na granicy z Serbią, gdzie każdego dnia do Bułgarii próbuje nielegalnie przedostać się ok. kilkadziesiąt osób.

Bułgaria podejmuje również własne działania na rzecz ochrony państwa. Pod koniec lipca tamtejszy parlament przyjął ustawę antyterrorystyczną, m.in. rozszerzającą uprawnienia policji i wojska.

Źródło: frontex.europa.eu, forsal.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać