Maria Hawranek 27.01.2012
Polecane wydarzenia
Europejski strój narodowy: wystawa „Tekstylia EU”
Portugalski strój narodowy? Przynajmniej na wystawie "Tekstylia EU", fot. malgorzatamarkiewicz.com

Jeden strój narodowy dla tylu odmiennych kultur i tradycji? Niemożliwe? A jednak! Młoda krakowska artystka Małgorzata Markiewicz udowadnia to w oryginalnej wystawie „Tekstylia EU”

Brak tożsamości ponadnarodowej Europejczyków i próby jej mozolnego tworzenia towarzyszą twórcom i przywódcom Unii Europejskiej od lat. Większość z nas, choć nie raz dostrzega korzyści z przynależności do europejskiej wspólnoty, z trudem się z nią identyfikuje, wciąż postrzegając ją jako odległy i zbiurokratyzowany aparat.

Młoda krakowska artystka, Małgorzata Markiewicz, skonfrontowała się z tym problemem w oryginalny sposób, czego efektem jest wystawa „Tekstylia EU”. Autorka zaprezentowała projekt stroju narodowego dla mieszkańców Unii Europejskiej – jednego strój narodowy dla tylu odmiennych kultur i tradycji? Niemożliwe? A jednak!

Strój ma charakter unisex, góra opiera się na schemacie litery E, natomiast spodnie na kształcie litery U, tworząc jakże znany skrót: EU. Strój każdego narodu bazuje na motywach dla niego charakterystycznych, na przykład majestatyczne (i nieco kiczowate) Alpy na spodniach dla Austriaków, typowe dla Włoch kolory zielony i czerwony, które tworzą wełniany splot nawiązujący do pesto i sosu pomidorowego.

Osobiście najbardziej spodobał mi się projekt dla Niemców: góra, która jest zwielokrotnionym obrazem autostradowych estakad, dumy Niemiec, tworzących strukturę podobną do gotyckich katedr, i zielone leśne spodnie do kompletu; a także Portugali, której narodowy strój bazuje na multiplikowanym planie Lizbony, tworzącym estetyczne, geometryczne wzory nawiązujące do orientalnej kultury Maurów – tak bliskiej mieszkańcom Półwyspu. Na czerwono-niebieskim stroju narodowym Polaków króluje uproszczona wersja bławatka, popularnego ludowego motywu, a na spodniach: liście kasztanowca, które przywołują na myśl estetykę charakterystyczną dla Stanisława Wyspiańskiego.

„Chciałam przyjrzeć się interferującym tożsamościom mieszkańców Unii Europejskiej. Zająć się zjawiskiem ponadkulturowości jako efektem współczesnych mechanizmów globalizacji oraz jego wpływem na poczucie tożsamości” – pisze autorka na swojej stronie internetowej. Jej praca jest ciekawą syntezą unijnej dewizy „Jedność w różnorodności”, gdzie forma stroju reprezentuje wspólne ramy kulturowe, a jego różne motywy są wyrazem odrębności kulturowej każdego z krajów członkowskich. Ważne też, że strój jest prosty, skromny i komfortowy, a także przyjazny środowisku – odzwierciedla zatem istotne dla Unii Europejskiej wartości.

Wystawa ma zostać zaprezentowana w różnych krajach Unii, na stronie autorki można już obejrzeć kilka zdjęć z Kopenhagi, na których modele prezentują swoje europejskie narodowe stroje. W Polsce natomiast można ją oglądać do 29 stycznia w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie.

Warto wpaść, rzucić okiem i zastanowić się nad takim konceptem. Być może ten właśnie spontaniczny, pomysłowy projekt mógłby się stać przyczynkiem do ogólnoeuropejskiej debaty na temat tego, co nas tak naprawdę łączy i jak to najlepiej wykorzystać?

Źródło: malgorzatamarkiewicz.com

 


Portal UniaEuropejska.org jest platformą swobodnej wymiany opinii dziennikarzy oraz czytelników. Poglądy wyrażone w komentarzach i felietonach są poglądami ich autorów. Osoby mające odrębne zdanie na temat poruszanej problematyki zachęcamy do rzetelnej polemiki na łamach portalu.

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać