Karolina Błaszkiewicz 27.02.2012
Inne
Europejska Nagroda Filmowa
fot. europeanfilmacademy.org

Europejska Nagroda Filmowa, najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom, odpowiednik amerykańskiego Oscara. Co roku ceremonia wręczenia nagród przyciąga uwagę widzów z kilkudziesięciu krajów z Europy,  a także z USA, Ameryki Łacińskiej i Nowej Zelandii.

Czym jest Europejska Nagroda Filmowa i dlaczego jest przyznawana?

Europejska Nagroda Filmowa przyznawana jest  przez członków Europejskiej Akademii Filmowej, współfinansowanej przez Komisję Europejską. Jest to inicjatywa europejskich reżyserów z siedzibą w Berlinie.

Europejska Akademia Filmowa wręcza nagrody w następujących kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepsza Aktorka, Najlepszy Aktor, Najlepszy Scenarzysta, Najlepsza Scenografia, Najlepszy Wydawca, Europejskie Odkrycie, Film Dokumentalny, Film Animowany, Film Krótkometrażowy, Nagroda Publiczności – Najlepszy Europejski Film, Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej za Całokształt Twórczości przyznawana najlepszym reżyserom.

W latach 1988-1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Od 1997 wręczana jest nowa, bezimienna jak dotąd, statuetka, nazywana po prostu Europejską Nagrodą Filmową.

Główne cele Europejskiej Nagrody Filmowej to: ukazanie różnorodności kina europejskiego, przyciągnięcie nowych odbiorców oraz zwrócenie uwagi na nowe talenty na europejskim ekranie. Filmy, aby mogły być zakwalifikowane do projektu muszą być wyreżyserowane przez osobę, która urodziła się w Europie lub posiada europejski paszport. Kryteria, według których film uważa się za europejski są oparte na  Europejskiej Konwencji  o Koprodukcji Filmowej, sporządzonej w Strasburgu dnia 2 października 1992 r.

Historia

Pierwsza ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbyła się w 1988 roku w Berlinie (Zachodnim) z inicjatywy  berlińskiego senatora ds. kultury, Volkera Hassemera. Uroczystość rozdania nagród odbyła się w Theater des Westens.  Pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej był Krzysztof Kieślowski, otrzymał nagrodę  w kategorii Najlepszy Film („Krótki film o zabijaniu”). Ingmar Bergman został uhonorowany Nagrodą za Całokształt.

Pod koniec 1989 roku, w Paryżu, Europejskie Nagrody Filmowe zostały wręczone po raz drugi. W 1990 roku w Glasgow odbyła się trzecia ceremonia, na której Andrzej Wajda otrzymał Nagrodę za Całokształt Twórczości.  W latach 1991 – 1997 kolejne gale odbywały się w Niemczech (w Berlinie lub Poczdamie). Od roku 1998r. co drugi rok (w lata nieparzyste) nagrody są wręczane w Berlinie, gdzie ma swoją siedzibę Europejska Akademia Filmowa. W latach parzystych ceremonie wręczenia Nagród odbywają się w dużych miastach europejskich.

W 1998 roku gala odbyła się w Londynie, w 2000 roku w Paryżu, w 2002 r. w Rzymie, w 2004 r. w Barcelonie, w 2006 r. w Warszawie – gdzie Roman Polański otrzymał nagrodę za całokształt twórczości, w 2008 r. w Kopenhadze, w 2010 r. w Tallinnie.

Ceremonia wręczenia nagród, co roku gromadzi 1400 gości – zwycięzców i nominowanych, gwiazd europejskiego kina, członków Europejskiej Akademii Filmowej.  Ceremonia jest transmitowana do 40 krajów na całym świecie.

Laureaci w kategorii Najlepszy Film:

1988: Krótki film o zabijaniu, reż. Krzysztof Kieślowski

1989: Pejzaż we mgle, reż. Theo Angelopoulos

1990: Otwarte drzwi, reż. Gianni Amelio

1991: Riff-Raff, reż. Ken Loach

1992: Złodzieje dzieci Rosetta, reż. Gianni Amelio

1993: Urga, reż. Nikita Michałkow

1994: Lamerica, reż. Gianni Amelio

1995: Ziemia i wolność, reż. Kem Loach

1996: Przełamując fale, reż. Lars von Trier

1997: Goło i wesoło, reż. Peter Cattaneo

1998: Życie jest piękne, reż. Roberto Benigni

1999: Wszystko o mojej matce, reż. Pedro Almodóvar

2000: Tańcząc w ciemnościach, reż. Lars von Trier

2001: Amelia, reż. Jean-Pierre Jeunet

2002: Porozmawiaj z nią, reż. Pedro Almodóvar

2003: Good bye, Lenin!, reż. Wolfgang Becker

2004: Głową w mur, reż. Fatih Akin

2005: Ukryte, reż. Michael Haneke

2006: Życie na podsłuchu, reż. Florian Henckel von Donnersmarck

2007: 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni, reż. Cristian Mungiu

2008: Gomorra, reż. Matteo Garrone

2009: Biała wstążka, reż. Michael Haneke

2010: Autor widmo, reż. Roman Polański

2011: Melancholia, reż. Lars von Trier

Źródło:

1. www.europeanfilmacademy.org/

2. europeanfilmawards.eu/en_EN/home

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać