Karolina Błaszkiewicz 27.02.2012
Inne
Europejska Nagroda Filmowa
fot. europeanfilmacademy.org

Europejska Nagroda Filmowa, najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom, odpowiednik amerykańskiego Oscara. Co roku ceremonia wręczenia nagród przyciąga uwagę widzów z kilkudziesięciu krajów z Europy,  a także z USA, Ameryki Łacińskiej i Nowej Zelandii.

Czym jest Europejska Nagroda Filmowa i dlaczego jest przyznawana?

Europejska Nagroda Filmowa przyznawana jest  przez członków Europejskiej Akademii Filmowej, współfinansowanej przez Komisję Europejską. Jest to inicjatywa europejskich reżyserów z siedzibą w Berlinie.

Europejska Akademia Filmowa wręcza nagrody w następujących kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepsza Aktorka, Najlepszy Aktor, Najlepszy Scenarzysta, Najlepsza Scenografia, Najlepszy Wydawca, Europejskie Odkrycie, Film Dokumentalny, Film Animowany, Film Krótkometrażowy, Nagroda Publiczności – Najlepszy Europejski Film, Nagroda Europejskiej Akademii Filmowej za Całokształt Twórczości przyznawana najlepszym reżyserom.

W latach 1988-1996 laureaci otrzymywali statuetkę Felixa. Od 1997 wręczana jest nowa, bezimienna jak dotąd, statuetka, nazywana po prostu Europejską Nagrodą Filmową.

Główne cele Europejskiej Nagrody Filmowej to: ukazanie różnorodności kina europejskiego, przyciągnięcie nowych odbiorców oraz zwrócenie uwagi na nowe talenty na europejskim ekranie. Filmy, aby mogły być zakwalifikowane do projektu muszą być wyreżyserowane przez osobę, która urodziła się w Europie lub posiada europejski paszport. Kryteria, według których film uważa się za europejski są oparte na  Europejskiej Konwencji  o Koprodukcji Filmowej, sporządzonej w Strasburgu dnia 2 października 1992 r.

Historia

Pierwsza ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych odbyła się w 1988 roku w Berlinie (Zachodnim) z inicjatywy  berlińskiego senatora ds. kultury, Volkera Hassemera. Uroczystość rozdania nagród odbyła się w Theater des Westens.  Pierwszym laureatem Europejskiej Nagrody Filmowej był Krzysztof Kieślowski, otrzymał nagrodę  w kategorii Najlepszy Film („Krótki film o zabijaniu”). Ingmar Bergman został uhonorowany Nagrodą za Całokształt.

Pod koniec 1989 roku, w Paryżu, Europejskie Nagrody Filmowe zostały wręczone po raz drugi. W 1990 roku w Glasgow odbyła się trzecia ceremonia, na której Andrzej Wajda otrzymał Nagrodę za Całokształt Twórczości.  W latach 1991 – 1997 kolejne gale odbywały się w Niemczech (w Berlinie lub Poczdamie). Od roku 1998r. co drugi rok (w lata nieparzyste) nagrody są wręczane w Berlinie, gdzie ma swoją siedzibę Europejska Akademia Filmowa. W latach parzystych ceremonie wręczenia Nagród odbywają się w dużych miastach europejskich.

W 1998 roku gala odbyła się w Londynie, w 2000 roku w Paryżu, w 2002 r. w Rzymie, w 2004 r. w Barcelonie, w 2006 r. w Warszawie – gdzie Roman Polański otrzymał nagrodę za całokształt twórczości, w 2008 r. w Kopenhadze, w 2010 r. w Tallinnie.

Ceremonia wręczenia nagród, co roku gromadzi 1400 gości – zwycięzców i nominowanych, gwiazd europejskiego kina, członków Europejskiej Akademii Filmowej.  Ceremonia jest transmitowana do 40 krajów na całym świecie.

Laureaci w kategorii Najlepszy Film:

1988: Krótki film o zabijaniu, reż. Krzysztof Kieślowski

1989: Pejzaż we mgle, reż. Theo Angelopoulos

1990: Otwarte drzwi, reż. Gianni Amelio

1991: Riff-Raff, reż. Ken Loach

1992: Złodzieje dzieci Rosetta, reż. Gianni Amelio

1993: Urga, reż. Nikita Michałkow

1994: Lamerica, reż. Gianni Amelio

1995: Ziemia i wolność, reż. Kem Loach

1996: Przełamując fale, reż. Lars von Trier

1997: Goło i wesoło, reż. Peter Cattaneo

1998: Życie jest piękne, reż. Roberto Benigni

1999: Wszystko o mojej matce, reż. Pedro Almodóvar

2000: Tańcząc w ciemnościach, reż. Lars von Trier

2001: Amelia, reż. Jean-Pierre Jeunet

2002: Porozmawiaj z nią, reż. Pedro Almodóvar

2003: Good bye, Lenin!, reż. Wolfgang Becker

2004: Głową w mur, reż. Fatih Akin

2005: Ukryte, reż. Michael Haneke

2006: Życie na podsłuchu, reż. Florian Henckel von Donnersmarck

2007: 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni, reż. Cristian Mungiu

2008: Gomorra, reż. Matteo Garrone

2009: Biała wstążka, reż. Michael Haneke

2010: Autor widmo, reż. Roman Polański

2011: Melancholia, reż. Lars von Trier

Źródło:

1. www.europeanfilmacademy.org/

2. europeanfilmawards.eu/en_EN/home

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Zobacz również
 • Opublikowano: 24.12.2015
  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Czytelnikom jak najwięcej spokoju, zdrowia i radości. Spełnienia marzeń i realizacji samych sukcesów w nadchodzącym 201...
 • Opublikowano: 03.04.2015
  W tym wyjątkowym czasie życzymy wszystkim naszym Czytelnikom zdrowej, rodzinnej i radosnej atmosfery w gronie najbliższych. Wesołych Świąt Wielkiej Nocy i ni...
 • Opublikowano: 25.03.2015
  Polska przesunęła się na czwarte miejsce pod względem zaległości z wdrażaniem prawa unijnego do systemu krajowego. Pozycja naszego kraju w instytucjach unijnych...
Publicystyka
Pozostałe wiadomości
Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
 • Polska, oprócz wdrażania krajowych i regionalnych programów współfinansowanych z funduszy europejskich, zaangażowana jest w realizację Programów Europejskiej Współpracy Terytorialnej. Za względu na ich zasięg terytorialny wyróżnia się programy: transgraniczne, transnarodowe i międzyregionalne.
 • Funkcjonowanie strefy Schengen w praktyce oznacza brak kontroli na granicach wewnętrznych państw do niej należących oraz wzmocnioną kontrolę na granicach zewnętrznych.
 • Wielokrotny premier Luksemburga, były przewodniczący Eurogrupy, a od 2014 roku – szef Komisji Europejskiej. Jean-Claude Juncker zasłynął w Unii Europejskiej swoją pracowitością, umiejętnością wypracowania kompromisów oraz dużym poczuciem humoru.
Warto przeczytać