Damian Witoń 22.02.2011
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
Europa przesyła kondolencje Christchurch
fot.:europarl.europa.eu

Z całej Europy płyną kondolencje i wyrazy współczucia dla ofiar trzęsienia ziemi na Wyspie Południowej w Nowej Zelandii. W imieniu Parlamentu Europejskiego wyrazy solidarności z Nowozelandczykami przekazał Jerzy Buzek.

„Szczególne uznanie kieruję do służb ratowniczych i ratowników, którzy pomagają ofiarom. Stoimy obok Nowozelandczyków i władz Nowej Zelandii”- napisał w oświadczeniu Jerzy Buzek.

„W Nowej Zelandii panuje pełna mobilizacja jeśli chodzi o akcję ratunkową po trzęsieniu ziemi” – powiedziała przebywająca w tym kraju posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun.

Zjednoczone Królestwo – utrzymujące szczególnie bliskie relacje ze swoją dawną kolonią. Brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague napisał: „Byłem w szoku i smutku na wiadomość o trzęsieniu ziemi w Nowej Zelandii. Więzy, które łączą Zjednoczone Królestwo z Nową Zelandią są bardzo silne i moje myśli są z tymi, którzy stracili życie i zostali dotknięci trzęsieniem ziemi”.

Trzęsienie ziemi nawiedziło Nową Zelandię 22 lutego 2011 r o 13 czasu miejscowego. Amerykańskie służby geologiczne (USGS) podały, że wstrząs miał siłę 6,3 w skali Richtera. Miasto Chrischurch na Południowej Wyspie jest silnie zniszczone. Zginęło co najmniej 65 osób.

Źródło: europarl.europa.eu/president, fco.gov.uk, PAP, IAR

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać