Judyta Szóstakowska 21.08.2016
Społeczeństwo i kultura
Europa pamięta o ofiarach reżimów totalitarnych
fot. sxc.hu

Już po raz siódmy, 23 sierpnia Europa obchodzić będzie Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych. Tegoroczne oficjalne uroczystości odbędą się w Bratysławie i Budapeszcie.

Europejski Dzień Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych został ustanowiony przez Parlament Europejski w celu upamiętnienia ofiar masowych deportacji i eksterminacji oraz ściślejszego zakorzenienie demokracji i wzmocnienia pokoju i stabilizacji naszego kontynentu. Jego data nie jest przypadkowa ­– przypada w rocznicę zawarcia w 1939 paktu Ribbentrop-Mołotow, który za sprawą tajnych protokołów podzielił Europę na dwie strefy interesów.

W ramach tegorocznych obchodów Europejskiego Dnia Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych 22 i 23 sierpnia w Bratysławie odbędzie się konferencja z udziałem przedstawicieli ministerstw sprawiedliwości państw UE oraz instytutów pamięci narodowej. Ponadto 23 sierpnia w Budapeszcie przejdzie marsz pamięci z udziałem rodzin ofiar zbrodni stalinizmu i nazizmu.

Uroczystości związane z pierwszym Europejskim Dniem Pamięci Ofiar Reżimów Totalitarnych odbyły się w 2011 r. w Warszawie.

W 2013 r. w obchody tego dnia zaangażowała się Europejska Sieć Pamięć i Solidarność, której celem jest badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Należą do niej: Niemcy, Polska, Słowacja, Węgry i Rumunia (Austria i Czechy i Łotwa posiadają status obserwatora).

Źródło: enrs.eu, eu2016.sk

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać