Mariusz Sulkowski 10.01.2011
Polityka
Eta: trwały rozejm
sxc.hu

Baskijska organizacja separatystyczna Eta zapowiada „trwały rozejm, który będzie możliwy do zweryfikowania przez międzynarodową wspólnotę” oraz zakończenie działań zbrojnych. Jednocześnie Eta zapowiedziało „nieustanną walkę” o prawdziwie demokratyczną sytuację w Kraju Basków.

W oświadczeniu filmowym przesłanym do mediów przedstawiciele Eta zapowiadają trwały rozejm w walce o niepodległość basków od Hiszpanii. Jednocześnie hiszpański rząd sceptycznie odniósł się do deklaracji stwierdzając, że nie zawiera on niczego nowego. Hiszpański Minister Spraw Wewnętrznych Alfredo Perez Rubalcaba powiedział, że Eta pozostaje arogancka „jak zawsze” i chociaż oświadczenie nie jest złe, to jednak nie zawiera tego, czego oczekuje Hiszpania. Głównym żądaniem rządu stawianym wobec separatystów jest rozbrojenie.

Eta została założona w 1959 r. Od 1968 w walkach o niepodległość Kraju Basków zginęło ponad 800 osób. W ostatnich latach Eta uległa silnemu osłabieniu wynikającego z aresztowań kilku prominentnych działaczy separatystycznych.

 

Źródło: bbc.co.uk

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać