Izabela Dziurlikowska 27.07.2016
Polityka
Estonia zastąpi Wielką Brytanię
fot. ec.europa.eu

Rada Unii Europejskiej poinformowała, że Estonia będzie przewodniczyć pracom UE w drugiej połowie 2017 roku. Tym samym zastąpi na tym stanowisku Wielką Brytanię, która zrezygnowała ze względu na Brexit.

Londyn zdecydował się zrezygnować z przewodniczenia Radzie UE po decyzji Brytyjczyków o Brexicie. „Premier zasugerowała, że Zjednoczone Królestwo powinno zrezygnować z rotacyjnego przewodnictwa Unii Europejskiej, wyznaczonego obecnie na drugą połowę 2017 roku, wskazując, że będziemy priorytetowo traktować negocjacje w sprawie opuszczenia Unii Europejskiej” – zapowiedziała rzeczniczka brytyjskiej premier Theresy May.

Harmonogram półrocznych, rotacyjnych prezydencji w Radzie UE był ustalony na wiele lat do przodu. Zmiana w „grafiku” będzie odczuwalna również dla innych państw. O 6 lat wcześniej niż planowano swoje pierwsze przewodnictwo będzie sprawować Chorwacja.

Źródło: wnp.pl, consilium.europa.eu

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać