Karolina Wilczyńska 16.07.2015
Biografie
Donald Tusk
fot. consilium.europa.eu

Donald Franciszek Tusk urodził się 22 kwietnia 1957 roku. Polski polityk, obecnie pełniący funkcję przewodniczącego Rady Europejskiej i honorowego przewodniczącego Platformy Obywatelskiej. Premier polskiego rządu w latach 2007-2014.

 

Początki politycznego aktywizmu

Donald Tusk urodził się w Gdańsku, pochodzi z robotniczej rodziny rdzennych Kaszubów. W 1976 roku rozpoczął studia historyczne na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie również stawiał pierwsze kroki jako działacz opozycji. Do nielegalnych działań przeciw komunistycznej władzy miały go skłonić brutalnie tłumione strajki robotników stoczni, których był świadkiem w dzieciństwie.

Uczestniczył w tworzeniu Studenckiego Komitetu Solidarności w odpowiedzi na zamordowanie Stanisława Pyjasa przez SB oraz współpracował z Wolnymi Związkami Zawodowymi Wybrzeża, między innymi kolportując publikacje poza zasięgiem cenzury. W 1980 roku wstąpił do „Solidarności” oraz uczestniczył w powstawaniu Niezależnego Zrzeszenia Studentów w Gdańsku, które działało w jej ramach. Udzielał się także publicystycznie, będąc dziennikarzem wydawanego przez „Solidarność” tygodnika.

Wskutek wprowadzenia stanu wojennego w 1981 roku aktywności te zostały ograniczone, a Tusk mając problemy ze znalezieniem zatrudnienia jako opozycjonista, przez kolejnych kilka lat utrzymywał siebie oraz poślubioną Małgorzatę Sochacką i ich syna z pracy fizycznej. Mimo tego, od 1983 roku wydawał podziemne pismo „Przegląd Polityczny”, wokół którego stopniowo zgromadziło się środowisko gdańskich liberałów.

Lata transformacji

Po upadku komunistycznej władzy w 1989 roku Tusk był jednym z założycieli Kongresu Liberalno-Demokratycznego, któremu później przewodził, i z którego ramienia został jednym z posłów I kadencji.

Po połączeniu KLD i Unii Demokratycznej w Unię Wolności, w 1994 roku został jednym z jej wiceprzewodniczących. Partia głosiła poglądy znajdujące się w centrum politycznego spektrum, i zajmowała liberalne stanowisko w kwestiach gospodarki. W wyborach w roku 1997 Tusk otrzymał mandat senatora z ramienia UW. Został wicemarszałkiem Senatu IV kadencji. Był również wicemarszałkiem Sejmu IV kadencji w latach 2001-2005. Poseł na Sejm I, IV, V, VI, VII kadencji.

Unię Wolności opuścił w 2001 po przegranej o przywództwo w partii, która w swoim kształcie przetrwała 4 kolejne lata.

Szczyt politycznej kariery

Po odejściu z Unii Wolności Tusk został współzałożycielem Platformy Obywatelskiej, której przewodził w latach 2003-2014. W jej ramach Tusk pełnił ponownie funkcję wicemarszałka Sejmu i w 2005 roku kandydował na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej, jednak został pokonany przez kandydata Prawa i Sprawiedliwości Lecha Kaczyńskiego.

Dwa lata później jego partia wygrała wybory parlamentarne, dając mu tym samym stanowisko prezesa Rady Ministrów, które utrzymał również po kolejnych wyborach parlamentarnych w 2011 roku. Tym samym Tusk został najdłużej urzędującym premierem w demokratycznej Polsce i pierwszym, który dostąpił reelekcji. Mimo spadku popularności PO w drugiej kadencji, Tusk utrzymał swój rząd i wygrał rywalizację o przywództwo w partii.

W sierpniu 2014 roku Tusk został jednogłośnie wybrany na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej i 1 grudnia 2014 zastąpił na tym stanowisku Belga Hermana Van Rompuy’a. W tym celu ustąpił ze stanowiska Prezesa Rady Ministrów i przewodniczącego PO, powierzając obie funkcje Ewie Kopacz. Otrzymał tytuł honorowego przywódcy partii. 19 grudnia Tusk poprowadził pierwszy unijny szczyt. Jego kadencja na unijnym stanowisku potrwa do połowy 2017 roku.

 

Źródła:

  1. http://www.consilium.europa.eu/pl/european-council/president/biography/, [dostęp dnia 08.07.2015]
  2. http://www.britannica.com/biography/Donald-Tusk, [dostęp dnia 08.07.2015]
  3. http://www.aachen.de/DE/stadt_buerger/pdfs_stadtbuerger/pdf_karlspreis/karlspreis_10/KP2010_Broschuere_GB.pdf, [dostęp dnia 08.07.2015]
  4. http://www.platforma.org/profil/1/175/donald-tusk, [dostęp dnia 08.07.2015]

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Jeden komentarz do “Donald Tusk

  1. GOSPODARCZEJ

    Piotr Katowice Grabowa 3B/20 kod 40-157 Katowice Ja stawiam i b obstawiam UNIE EUROPEJSKOM za przykład pewnej współpracy w dziedzinie GOSPODARCZEJ SPOLECZNEJ KULTURALNEJ NAUKI z tym rze i tu jest problem bo UNIA EUROPEJSKA jest tworzona pokoleniami dziesotki lat to trwa a BOGADZTWO UNI EUROPEJSKIEJ jest widoczne w swiecie i komentowane w prasie SWIATOWEJ z tym rze ROSJIA musi pujsc w duchu czasu przemian jakie dziejom się wśród ludzi a to nic innego jak odpowiedzialność za mlodzierz i przyszle pokolenia które rzyjom a czasie POKOJU

Najnowsze w kategorii Biografie
Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać