Anna Dzieniszewska 24.07.2016
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
UE powinna zakończyć proces rozszerzania?
ec.europa.eu

Lider sondaży przed  przyszłorocznymi  wyborami prezydenckimi we Francji Alain Juppe, zakomunikował, że według niego w Unii Europejskiej nie ma miejsca dla Turcji, dodatkowo dosyć radykalnie stwierdził, że UE powinna zakończyć proces rozszerzania.

W połowie lipca w Turcji dokonano próby wojskowego zamachu stanu. Podczas zdarzenia zginęło 290 osób, a około 1440 osób zostało rannych. Zatrzymano już prawie 6 tysięcy osób, w tym około 3 tysiące sędziów, prokuratorów oraz 36 generałów.

Były premier Francji stwierdził, że „Turcja nie jest powołana do tego, by któregoś dnia należeć do Unii. (…) Unia jest bardzo osłabiona; to zbyt duże ryzyko, by wcielać (do niej) teraz państwo mające taką wagę jak Turcja”.

Juppe jest zdania, że obecne osłabienie Unii nie sprzyja procesowi integracji krajów bałkańskich. „Nie możemy dobudowywać nowego piętra do domu, którego fundamenty stały się kruche”- stwierdził były premier Francji.

To nie pierwsze głosy za zakończeniem procesu integracji. W 2006 roku, po przyjęciu Bułgarii i Rumunii pojawiły się opinie o tym, żeby co najmniej spowolnić rozszerzanie UE, przynajmniej do zakończenia ówczesnych reform instytucjonalnych.

Turcja negocjacje akcesyjne prowadzi od 2005 roku, dwa inne kraje bałkańskie (Chorwacja i Słowenia) już przystąpiły do Wspólnoty. O wejście nadal ubiegają się: Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Kosowo, Macedonia i Serbia.

We Francji podczas zbliżającej się jesieni odbędę się republikańskie prawybory, a wiosną wybory prezydenckie. Przez długi czas Alain Juppe cieszył się ogromny poparciem społeczeństwa, uzyskał nawet  miano Napoleona hipermarketów, ponieważ podróżował po nich i podpisywał kopie swojej książki. Jednak pojawiają się spekulacje, że coraz bardziej w kwestii nominacji będzie liczył się były prezydent – Nicolas Sarkozy.

Źródło: polskieradio.pl, rp.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać