Izabela Dziurlikowska 12.07.2016
Polityka
Cameron potwierdza: May nowym premierem

Premier David Cameron potwierdził, że nową szefową brytyjskiego rządu będzie minister spraw wewnętrznych Theresa May. Funkcję może objąć już we środę.

Minister spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Theresa May została wczoraj jedyną kandydatką Partii Konserwatywnej na lidera. Z kandydowania zrezygnowała wiceminister energii Andrea Leadsom. Powołanie May na premiera potwierdził David Cameron. Jego zdaniem May jest „silna, kompetentna i więcej niż przygotowana do przewodzenia krajowi w kolejnych latach”.

Zmiana na fotelu szefa Partii Konserwatywnej i rządu ma nastąpić szybciej, niż pierwotnie zakładano. Jak zapowiedział Cameron, May może objąć swoje stanowisko i pojawić się w gabinecie na Downing Street 10.

Jeśli Theresa May obejmie urząd, będzie drugą po Margaret Thatcher kobietą na stanowisku brytyjskiego premiera.

Theresa May, choć opowiadała się przeciw Brexitowi, chce uszanować decyzję obywateli. Co więcej, nie gwarantuje prawa rezydencji dla obywateli państw członkowskich UE mieszkających obecnie w WielkiejBrytanii. Niedawno udzieliła wywiadu, w którym uznała, że Wielka Brytania pozwoli zostać obcokrajowcom bez obywatelstwa u siebie tylko pod warunkiem, że kraje Wspólnoty „to samo zadeklarują względem Brytyjczyków”. Ponadto opowiedziała się za twardymi negocjacjami w sprawie wyjścia kraju z UE.

Już po nominacji May zapowiedziała, że Brexit będzie sukcesem dla kraju.

Media nazywają May nową Margaret Thatcher i podkreślają, że jest stabilna, a nawet „stalowa”. „Jej przeciwnicy uznają ją za osobę zimną, kalkulującą, autorytarną i pozbawioną empatii oraz poczucia humoru” – podkreśla francuskie pismo „Le Nouvel Obs”.

Źródło: tvn24.pl, polskieradio.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać