Izabela Dziurlikowska 29.06.2016
Rada Europejska
W Brukseli zgrzyty w związku z Brexitem
fot. flickr.com

Jak można się było spodziewać, głównym tematem pierwszego dnia unijnego szczytu była kwestia Brexitu. Unia szanuje i żałuje wyboru Brytyjczyków. Liderzy powtarzają, że chcą rozstanie z Londynem przeprowadzić możliwie szybko. Nie obyło się jednak bez kilku uszczypliwych komentarzy pod adresem Londynu.

Wczoraj unijni liderzy spotkali się pierwszy raz po referendum w Wielkiej Brytanii. Najważniejsze przesłanie w oświadczeniu po pierwszym dniu szczytu brzmi: szanujemy wybór Brytyjczyków, ale chcemy rozwodu z Londynem możliwie szybko.

nagranie: consilium.europa.eu

„Liderzy rozumieją, że potrzeba trochę czasu na uporządkowanie spraw w Wielkiej Brytanii, ale oczekują również, że zamierzenia rządu tego kraju zostaną określone tak szybko, jak to możliwe. To było bardzo jasne przesłanie” – mówił na konferencji prasowej szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Tusk: "Nie wygląda na to, żeby Wielka Brytania była przygotowana perfekcyjnie do negatywnego scenariusza, a więc do Brexitu"

Zgodnie z przewidywaniami brytyjski premier nie notyfikował UE woli opuszczenia Wspólnoty przez Wielką Brytanię. Ma to zrobić nowy brytyjski premier. Fakt ten dość uszczypliwie skomentował szef KE Jean-Claude Juncker. „Rozumiem, że premier Cameron potrzebuje czasu na medytację, bo namawiał do pozostania w UE. Ale nie rozumiem, dlaczego ci, którzy byli za wyjściem, nie mają teraz żadnego planu” – oświadczył polityk i dodał: „Nie mamy miesięcy na medytowanie”.

„Nie wygląda na to, żeby Wielka Brytania była przygotowana perfekcyjnie do negatywnego scenariusza, a więc do Brexitu” – ocenił z kolei Donald Tusk. Jego zdaniem należy dać Londynowi trochę czasu na wdrożenie procedur. „Trzeba być cierpliwym, bo nie ma innego wyjścia. Sądzę, że Brytyjczycy szybko zrozumieją, że przedłużanie takiego stanu niepewności w nieskończoność nie ma większego sensu” – podkreślił.

Różne osoby wskazywały na różne powody Brexitu. Według premiera Camerona głównym był kryzys migracyjny. Szef RE podkreślał jednak, że otwarte granice to siła UE. „Czym jest Europa bez strefy Schengen, wolnego przepływu osób, gotowości do kompromisów, czy negocjacji” – pytał retorycznie.

Wszystko, albo nic?

Nie mniej problematyczne wydają się przyszłe relacje Londyn-Bruksela. David Cameron liczy na zachowanie jak najściślejszej współpracy. Inne zdanie ma przewodniczący Juncker. „Albo zostajemy albo wychodzimy. Jeśli wychodzimy, to potrzebne są negocjacje o dostępie do jednolitego rynku, tak jak było w przypadku Norwegów i innych. Nie ma automatyzmu, który pozwalałby byłemu państwu członkowskiemu na zachowanie dostępu do jednolitego rynku” – ocenił.

Prezydent Francji uważa za wykluczone, by Wielka Brytania korzystała wolnego przepływu dóbr, usług i kapitału, a jednocześnie ograniczała swobodny przepływ osób.

We środę trwają rozmowy liderów nad przyszłością UE, już bez udziału brytyjskiego premiera.

 

 

Źródło: tvn24.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać