Judyta Szóstakowska 03.10.2016
Polityka
Brexit: rozpoczęcie negocjacji najpóźniej w marcu
fot. ec.europa.eu

Do końca marca 2017 roku brytyjski rząd planuje uruchomić procedurę wystąpienia z UE – zapowiedziała w niedzielę premier Theresa May. „Brexit znaczy Brexit. I doprowadzimy do tego, że będzie naszym sukcesem” – zaznaczyła.

May oznajmiła, że do rozpoczęcia negocjacji z UE jej rząd nie potrzebuje zgody parlamentu. Podkreśliła również, że Wielka Brytania wyjdzie z unijnych struktur jako „całość”, mimo postawy Szkocji, której władze wielokrotnie zaznaczały, że nie zgodzą się na Brexit, jeśli miałby on zagrozić jej interesom.

Brytyjska premier poinformowała, że Londyn zamierza wypracować swój własny model współpracy z UE. „Nie będziemy podążali drogą Norwegii ani Szwajcarii – Wielka Brytania stworzy własne porozumienie, jako suwerenny kraj” – powiedziała. Wielkiej Brytanii zależy m.in. na odzyskaniu pełnej kontroli nad swoimi granicami, dlatego Londyn nieprzychylnie odnosi się do utrzymania swobody przepływu osób w zamian za dostęp do wspólnego rynku UE.

Joseph Muscat, premier Malty, która będzie przewodniczyła pracom Rady UE w pierwszym półroczu 2017 roku, zaznaczył, że „cztery wolności Unii Europejskiej nie mogą być rozdzielone”. „Będziemy uczciwie zarządzać rozmowami w celu osiągnięcia sprawiedliwego porozumienia” – stwierdził.

Deklarację  brytyjskiej premier dotyczącą uruchomienia przez Londyn procedury wyjścia z UE skomentował na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk, który wielokrotnie podkreślał, że państwa UE oczekują formalnego uruchomienia przez Londyn procedury wyjścia z UE zgodnie z art. 50 traktatu UE  i„w interesie wszystkich” jest, aby doszło do tego możliwie szybko.

 

Źródło: biznes.onet.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać