Izabela Dziurlikowska 08.10.2014
Polityka
Belgia: jest porozumienie ws. rządu
fot. europa.eu

We wtorek negocjatorzy polityczni uzgodnili porozumienie dla sformowania nowego, centroprawicowego rządu Belgii. Na czele gabinetu stanąć ma przywódca ruchu frankofońskich liberałów Charles Michel.

Na nowy rząd Belgowie czekali od wyborów z 25 maja. Koalicję rządzącą utworzą trzy partie flamandzkie (nacjonaliści z Nowego Sojuszu Flamandzkiego – N-VA, chrześcijańscy demokraci z CD&V, liberałowie z OpenVLD) i jedyna partia frankofońska – Ruch Reformatorski (MR) Charles’a Michela.

Planuje się, że nowy gabinet rozpocznie pracę w przyszłym tygodniu. „Zawarliśmy porozumienie w kwestii koalicji i porozumienie w sprawie ram budżetowych, co pozwoli zrównoważyć budżet Belgii w r. 2018” – powiedział dziennikarzom Charles Michel. Przyszły szef rządu ma 38 lat i jest synem byłego szefa belgijskiej dyplomacji i unijnego komisarza Louisa Michela.

Belgia pozostawała bez rządu od 135 dni, nie jest to jednak tamtejszy rekord. W poprzednich wyborach w 2010 roku proces tworzenia rządu zajął aż 541 dni.

Źródło: wiadomości.onet.pl

Czytaj też:Król Belgii abdykował na rzecz syna

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać