Mariusz Sulkowski 17.01.2011
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
Barroso walczy o dostawy dla Nabucco
nabucco-pipeline.com

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso i Günther Oettinger komisarz ds. energii zakończyli wizytę w Azerbejdżanie i Turkmenistanie. Zabiegi dyplomatyczne miały na celu włączenie tych państw do ściślejszej współpracy z UE w ramach projektu gazociągu Nabucco.
UE stara się o zapewnienie stałych kontraktów na dostawy gazu dla państw Europy Środkowej i Południowej. Działania te przyczynią się do dywersyfikacji źródeł energii i zmniejszenia uzależnienia energetycznego od dostaw z Rosji. Chociaż budowa gazociągu ma ruszyć w 2012 r., do dzisiaj Nabucco nie ma zapewnionych dostaw gazu. Unia zintensyfikowała swoje działania dyplomatyczne ponieważ o prawa do eksploatacji największych azerskich zasobów gazu leżących  na polu gazowym „Shahdaniz” (jest to jedno z 10 największych pól gazowych na świecie) walczy także Rosja. Do końca marca Azerbejdżan ma podjąć decyzję o tym komu zostaną przyznane prawa do eksploatacji złóż. Wśród potencjalnych najważniejszych dostawców gazu jest także Turkmenistan. Zasoby gazu tego państwa szacowane są jako czwarte największe na świecie.

Nabucco jest kluczowym projektem UE zmierzającym do pozyskania gazu z obszaru Morza Kaspijskiego w ramach tzw. Południowego Korytarza. Rurociąg będzie miał ponad 3,3 tys. km i będzie przebiegał od Turcji, poprzez Bułgarię, Rumunię, Węgry do Austrii. Budowa gazociągu ma się rozpocząć w 2012 i kosztować ok. 7,9 mld euro. Pierwszy przesył gazu planowany jest na rok 2015, a roczna przepustowość to ok. 31 mld metrów sześciennych gazu. Prace nad uruchomieniem gazociągu trwają już od 2002 r.

Jednocześnie Rosja forsuje budowę konkurencyjnego gazociągu „South Stream”.

 

Źródło: europeanvoice.com, azernews.az, nabucco-pipeline.com

 

Zobacz też:

1. Zapis konferencji prasowej na stronie Prezydenta Azerbejdżanu

2. Wspólna deklaracja dotycząca Południowego Korytarza

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać