Damian Witoń 24.01.2011
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
Ashton, Buzek i Rompuy przekazują Moskwie wyrazy solidarności
Terminal lotniska Domodiedowo, fot. flickr.com

Catherine Ashton, Jerzy Buzek i Herman Van Rompuy stanowczo potępiają dzisiejszy, popołudniowy zamach na moskiewskim  lotnisku Domodiedowo. Przesyłają kondolencje oraz wyrazy współczucia i solidarności całej Unii Europejskiej z Rosją. Wszelkie przejawy terroryzmu potępiają wszystkie stolice Unii Europejskiej, w tym Warszawa.

„Składam moje najgłębsze kondolencje rodzinom i przyjaciołom ofiar jak i rosyjskiemu rządowi” – oświadczyła Ashton.

„Terroryzm i przemoc nigdy nie mogą być usprawiedliwione. Łączę się z narodem rosyjskim, który tak wiele wycierpiał w podobnych nieludzkich aktach przemocy w niedawnej przeszłości” – oświadczył Buzek.

„Jestem oburzony tym zbrodniczym aktem i wzywam, by osoby odpowiedzialne za ten samobójczy atak bombowy zostali wykryci i ukarani.” – oświadczył Rompuy.

Polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas rozmowy telefonicznej ze swoim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem podkreślił, że Polska potępia terroryzm we wszystkich jego formach. Polski premier Donald Tusk w depeszy kondolencyjnej dodaje: „W tych trudnych i bolesnych dla Rosji chwilach, w imieniu własnym i Rządu Rzeczypospolitej Polskiej, kieruję do Pana, Panie Premierze oraz do wszystkich obywateli Federacji Rosyjskiej słowa głębokiego żalu i współczucia. Łącząc się w żałobie z rodzinami i bliskimi ofiar, życzę osobom poszkodowanym w tym zamachu szybkiego powrotu do zdrowia”. Depeszę wysłał też prezydent Bronisław Komorowski.

Podobne oświadczenia i depesze zostały wysłane przez inne stolice UE. Zamach powszechnie skrytykowały wszystkie państwa zachodnie.

24 stycznia 2011 r., około godziny 16:30 czasu lokalnego, na hali przylotów moskiewskiego lotniska Domodiedowo, w wyniku samobójczego ataku terrorystycznego zginęło 35 osób, a ponad 150 zostało rannych.

Źródło: consilium.europa.eu, europarl.europa.eu/president, msz.gov.pl, premier.gov.pl, prezydent.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać