Katarzyna Borowska 13.08.2016
Polityka zagraniczna i bezpieczeństwo
UE apeluje do Ukrainy i Rosji o zaniechanie działań zbrojnych
fot. flickr.com

Rzecznik KE Aleksandre Polack zaapelował do Ukrainy oraz Rosji, aby powstrzymały się od jakichkolwiek działań zbrojnych, które mogłyby doprowadzić do spotęgowania sytuacji na Krymie. Dodał też, że Unia nadal apeluje o pokojowe rozwiązanie konfliktu oraz realizację postanowień z Mińska.

Jak podkreślił Polack, UE nie posiada żadnych dowodów, które mogłyby potwierdzić zarzuty Rosji w stosunku do Ukrainy, co do jej działań dążących do destabilizacji sytuacji na Krymie.

„Rosja nie przedstawiła żadnych konkretnych dowodów, potwierdzających jej zarzuty. Nie ma też żadnego potwierdzenia z niezależnych źródeł. OBWE nie ma dostępu na półwysep” – wskazał polityk. Przypomniał także, że UE potępia i nie uznaje nielegalnej aneksji Krymu i Sewastopola przez władze w Moskwie. Oświadczając jednocześnie, że ” UE wspiera terytorialną integralność i suwerenność Ukrainy”.

W środę Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji oświadczyła, że Ukraina chciała przeprowadzić na Krymie atak terrorystyczny, którego celem miała być krytyczna infrastruktura. Zgodnie z oświadczeniem FSB, udaremnione planowany atak oraz zlikwidowano tworzącą się ukraińską siatkę szpiegowską.  Rosyjska służba podała także do wiadomości, że podczas rzekomej akcji zginęło dwóch rosyjskich żołnierzy.

Ukraina oznajmiła natomiast, że nie była w żadnym stopniu zamieszane w te wydarzenia. Co więcej, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksandr Turczynow oznajmił, że zarzuty strony rosyjskiej są tak naprawdę próbą ukrycia przestępstw jakich dopuściły się pododdziały rosyjskich sił bezpieczeństwa nadużywających przy tym alkoholu. Wskazał tutaj na strzelaninę do jakiej doszło między rosyjskimi żołnierzami, w których zginęli nie tylko wojskowi, ale także cywile.

W jego opinii, FSB próbowała zataić wydarzenia oraz podsycić antyukraińską histerię. Dodatkowo Turczynow podkreślił, że „bezsensowne oskarżenia i groźby pod adresem Ukrainy są rezultatem bezkarności, z której korzysta rewanżystowskie przywództwo Rosji”.

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w czwartek nakazał podwyższenie gotowości bojowej sił ukraińskich, które stacjonują niedaleko granicy z Krymem oraz linii konfliktu w Donbasie.

 

Źródło: rp.pl

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać