Bartłomiej Wiśniewski 05.12.2012
Polityka
Antysemickie hasła w węgierskim parlamencie
fot. wikimedia.com

Na Węgrzech doszło do masowych protestów przeciwko radykalnym i antyżydowskim poglądom oraz działaniom skrajnie prawicowej partii Jobbik.

 

Do protestów doszło z powodu skandalu, jaki wywołali posłowie ugrupowania Jobbik. Jeden z deputowanych partii, Marton Gyongyosi, w trakcie posiedzenia parlamentarnego uznał, iż należy ujawnić listę Żydów zasiadających we władzach Węgier. Według niego decyzje Żydów są szkodliwe dla kraju.

Demonstranci, zgromadzeni na placu Kossutha, potępili faszystowskie hasła głoszone przez Jobbik. Wśród uczestników protestu znaleźli się m.in. lider Węgierskiej Partii Socjalistycznej Attila Mesterhazy oraz Gordon Bajani – przewodniczący opozycyjnej partii „Razem 2014”. Obecni byli również ambasadorowie Stanów Zjednoczonych i Izraela.

Reprezentujący partię Fidesz Antal Rogan przyznał, że wulgarna retoryka posłów Jobbiku powinna zostać ukrócona, a oni sami ukarani finansowo. W podobnym tonie wypowiedział się węgierki pisarz Tamas Ungvari, stwierdzając, iż należy odrzucić „nienawiść, rasizm i antysemityzm, a potępienie ekscesów antyżydowskich to sprawa życia i śmierci dla każdego narodu”.

Antyżydowskie hasła głoszone przez Jobbik znalazły swoje reperkusje również poza granicami Węgier. Przewodniczący izraelskiego parlamentu napisał list do Janosa Adera, głowy państwa węgierskiego, skłaniający go do zdelegalizowania Jobbiku. Swoją prośbę do węgierskiego prezydenta motywował on „zagrożeniem jakie partia ta niesie dla wolności na świecie i na Węgrzech”. Z kolei Peter Feldmayer, przedstawiciel kręgów żydowskich na Węgrzech, skomentował zaistniałą sytuację wyrażając pragnienie życia w państwie, które zapewnia obywatelom tolerancję, przestrzeganie prawa oraz demokratyczne zasady.

Partia Jobbik, która w 2010 roku weszła do parlamentu zdobywając aż 16,67 proc. głosów, otwarcie głosi hasła ksenofobiczne oraz antysemickie. Jej przedstawiciele w swoich wypowiedziach atakują nie tylko Żydów, ale również Romów oraz zagraniczne firmy znajdujące się na Węgrzech. Ugrupowanie podejmuje także współpracę z organizacjami o charakterze neonazistowskim.

Mimo fali krytyki, która spotkała Jobbik, partia ta nie zmieniła prowadzonej przez siebie polityki antysemityzmu. Elod Novak, jeden z deputowanych partii, zażądał od parlamentarzystów, by ci ujawnili informacje o swoim pochodzeniu. Jak stwierdził, posłów żydowskiego pochodzenia należy pozbawić mandatów.

 

 

Źródło: wyborcza.pl; rp.pl; euronews.com

Czytaj również: Bieda i wykluczenie społeczne w UE.

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać