Barbara Buryło 13.03.2015
UE w liczbach
10 najczęściej odwiedzanych muzeów świata
Luwr, fot. sxc.hu

W rankingu najbardziej popularnych muzeów na świecie opublikowanym przez The Art Newspaper pierwsze miejsce zajął Luwr. W pierwszej dziesiątce zestawienia znalazło się 7 muzeów zlokalizowanych w Europie.

 

The Art Newspaper przygotowała ranking najczęściej odwiedzanych muzeów na świecie, jako kryterium wybrała liczbę odwiedzających w skali roku. Wyniki badań przeprowadzonych przez gazetę opublikowano w kwietniu ubiegłego roku.

Zestawienie najbardziej popularnych muzeów na świecie:

1  Luwr (Paryż) – 9 334 435 gości

Luwr to jedno z największych muzeów świata, zlokalizowane w dawnym pałacu królewskim w Paryżu. Znajduje się tam 460 tys. eksponatów- od prehistorii po XXI w. rozmieszczonych na 60 600 tys. metrów kwadratowych. W Luwrze przechowywane są przedmioty związane ze sztuką egipską i bliskowschodnią, eksponaty z okresu imperium rzymskiego, obiekty związane z kulturą europejską, a także przedmioty należące do tradycji islamskiej.

2  Muzeum Brytyjskie (Londyn)- 6 701 036 zwiedzających

Historia tego muzeum sięga II połowy XVIII w. Początkowo muzeum gromadziło zbiory lekarza i naukowca Hans`a  Sloane`a. Kolekcja muzeum liczy ok. 8 mln prac, jest jedną z największych i najbardziej wszechstronnych na świecie, jest poświęcona historii i kulturze.

3  Metropolitan Museum of Art. ( Nowy Jork)- 6 226 727 gości

Największe muzeum sztuki w Stanach Zjednoczonych, zgromadzono tam ok. 2 mln dzieł od starożytności, po sztukę europejską i amerykańską sztukę nowoczesną.

4  National Gallery London – 6 031 574 gości

National Galery to muzeum sztuki w Trafalgar Square. Galerię tę założono w 1824 r., obecnie znajduję się tam 2300 obrazów z okresu od XVIII do XX w. Kolekcja jest własnością społeczeństwa Wielkiej Brytanii, dlatego jest udostępniana bezpłatnie.

5  Muzea Watykańskie Rzym – 5 978 804 zwiedzających

Muzea Watykańskie posiadają bogatą kolekcję eksponatów historycznych, artystycznych i kulturowych. W skład muzeum watykańskich wchodzą muzea: Pinakoteka, Muzeum Pio-Clementino, Muzeum Etruskie, Muzeum Misyjno-Etnologiczne i Muzeum Chiaramonti.

Jednym z najcenniejszych eksponatów jest starożytna rzeźba Grupa Laokoona (datowana na 2200 lat).

6  Tate Modern ( Londyn ) 4 884 939 gości

Tate Modern to najbardziej popularna galeria sztuki nowoczesnej na świecie. W muzeum zgromadzono kolekcję narodowej sztuki brytyjskiej od początku XX w. po sztukę współczesną. W Tate Modern znajdują się też eksponaty międzynarodowej sztuki współczesnej i nowoczesnej.

7  Narodowe Muzeum Pałacowe Tajpej ( Tajwan) 4 500 278 gości

Kolekcja zgromadzona w Narodowym Muzeum Pałacowym obejmuje ponad 10 000 lat historii Chin. Przeważającą cześć zbiorów stanowią eksponaty zebrane przez starożytnych cesarzy Chin.

8  National Gallery of Art- (Waszyngton)  4 093070 zwiedzających

Muzeum Sztuki w Waszyngotnie jest usytuowane w centrum miasta. Jest dostępne dla gości bezpłatnie. Muzeum zostało założone w 1937 r., gromadzi obrazy, rzeźby, grafiki, medale, rysunki, fotografie, wyroby rzemiosła artystycznego.

9  Musée  National d` Art. Moderne (Paryż ) 3 745 000

Narodowe Muzeum Sztuki Współczesnej we Francji, jest drugim największym tego typu muzeum na świecie. Kolekcja muzeum obejmuje 100 000 eksponatów wykonanych przez 6 400 artystów z 90 krajów świata. Zbiory muzeum obejmują obrazy, rysunki, rzeźby, fotografie, a także kino, nowe media, architekturę, design, druk.

10  Musée  d`Orsay ( Paryż) 3 500 000

Muzeum znajduje się w Paryżu w Gare d`Orsay w budynku dawnej stacji kolejowej. Muzeum funkcjonuje od 1986 r., gromadzi głównie dzieła sztuki francuskiej z lat 1848-1915.

Źródło: rankingi24.pl

Czytaj również: 5- najbogatszych i najbiedniejszych podregionów w Polsce. 

 

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać