Justyna Skrzeczyńska 30.04.2011
Gospodarka i Finanse
10 lat strefy euro – konkurs na projekt rocznicowej monety
Okolicznościowa moneta euro z 2009 r. z okazji wprowadzenia waluty w 1999 r. fot.: EBC

1 stycznia 2012 r. upłynie 10 lat odkąd euro – wspólna waluta państw tworzących unię gospodarczo – walutową, zostało wprowadzone do powszechnego obrotu.

Z tej okazji uruchomiony został konkurs na przygotowanie projektu rocznicowej monety 2 euro, która z początkiem 2012 r. znajdzie się w obiegu we wszystkich państwach unii monetarnej. W taki właśnie sposób inicjatorzy konkursu pragną uczcić i zaznaczyć w świadomości opinii publicznej tą okragłą rocznicę.

Do konkursu przystąpić może każdy obywatel państwa członkowskiego strefy euro, który ukończył 12 rok życia. Projekty składać należy za pośrednictwem strony internetowej http://www.eurocoin-competition.eu/ w okresie od 29 kwietnia do 20 maja. W ramach selekcji wstępnej wybranych zostanie 5 najlepszych propozycji, które zostaną poddane publicznemu głosowaniu. Głosowanie odbędzie się za pośrednictwem tej samej strony internetowej i potrwa 3 tygodnie. Zwycięski projekt ogłoszony zostanie 30 czerwca.  Zwycięzca konkursu otrzyma wysokiej wartości kolekcjonerski zestaw monet euro a jego projekt i inicjały umieszczone zostaną na rocznicowych monetach.

W chwili obecnej euro jest wspólną walutą używaną przez ponad 330 milionów ludzi w 17 państwach członkowskich. „Euro wiąże nas wszystkich i jest osiągnięciem z którego powinniśmy być dumni. Uruchomiony konkurs na zaprojektowanie rocznicowej monety 2 euro jest znakomitą okazją dla zwykłych ludzi do wpłynięcia na ukształtowanie wizerunku monety.” – powiedział  Olli Rehn unijny komisarz do spraw monetarnych i gospodarczych.

Funkcjonujące w obrocie monety euro posiadają jedną stronę wspólną dla wszystkich państw członkowskich unii gospodarczo- walutowej.  Druga strona –  strona narodowa przedstawia na ogół wizerunki panujących monarchów, postacie historyczne i inne symbole narodowe.

To już trzeci raz kiedy to państwa członkowskie strefy euro wspólnie dokonają emisji monet rocznicowych z tym samym motywem umieszczonym na narodowej stronie monety.  Pierwsza moneta rocznicowa wydana została w 2007 r. w celu uczczenia 50 rocznicy podpisania Traktatu Rzymskiego. Druga okazja, przypadająca na 2009 r. wiązała się z obchodami 10 – lecia istnienia Unii Gospodarczo – Walutowej oraz powstaniem euro jako wirtualnej jednostki rozliczeniowej.

źródło:
europa. eu

Zostaw odpowiedź

Wraz z treścią komentarza będzie widoczny adres IP, z którego go wysyłasz.

Współpraca
Partnerzy
Polecamy
Analiza UniaEuropejska.org
Encyklopedia
  • Europejski Obszar Gospodarczy (EOG) to porozumienie, na mocy którego utworzono strefę wolnego handlu i Wolny Rynek na terenie państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA).
  • Traktat o Unii Europejskiej (TUE) to umowa międzynarodowa, wiążąca obecnie 28 państw europejskich , stanowiąca, obok Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), podstawę prawną dla powstania i funkcjonowania Unii Europejskiej. Artykuł 50 reguluje wystąpienie kraju z UE.
  • Unia Gospodarcza i Walutowa (UGW) to jeden z elementów współpracy w ramach Unii Europejskiej, mający na celu ustanowienie wspólnej waluty – euro, przeniesienie polityki pieniężnej na szczebel wspólnotowy oraz dążenie do jednolitej polityki gospodarczej.
Warto przeczytać